Дибук. Історія мандрівних душ

Автор сценарію і режисер: К. Копчинський.

 

Умань і Брацлав – це українські міста, де жив і працював Ребе Нахман, котрий став духовним лідером (цадиком) для брацлавських хасидів. Він народився через чотири роки після Уманської різанини. Під час селянсько-козацького повстання під проводом Івана Гонти і Максима Залізняка, що нині визнані українськими національними героями, 1768 року було вбито понад 20 тисяч євреїв та поляків.

Щороку тисячі хасидів із понад 70 країн світу приїжджають до України на свято Рош ха-Шана, щоб зустріти єврейський Новий рік біля могили свого духовного лідера Ребе Нахмана. Він заповідав, що кожен єврей, котрий молитиметься, танцюватиме і співатиме на його могилі під час Рош ха-Шана, спасеться. Ребе Нахман також закликав своїх послідовників розмовляти із Богом, неначе із найближчим другом, радісно й відверто. Хасиди ревно дотримуються заповітів свого цадика і натхненно та захоплено виконують усі обряди.

Натовпи хасидів, що прибувають до Умані, істотно поповнюють міську скарбницю, однак далеко не всі уманчани від цього в захваті. Члени націоналістичної партії «Свобода» виступають проти нашестя іноземців і звинувачують місцеву владу в тому, що вона запродалася хасидам. Великий християнський хрест, символ невдоволення свободівців, був поставлений на березі озера, де хасиди щороку здійснювали ритуальне омовіння. Крім того, триває 40-річний конфлікт навколо спорудження пам’ятника Гонті й Залізняку. Хасидів обурює перспектива вшанування пам’яті відповідальних за Уманську різанину.

Схоже, лише одного чоловіка не обходять релігійні, національні та економічні чвари. У Брацлаві просто й доволі бідно живе Володя, котрий доглядає єврейський цвинтар. Під його будинком розташовані давні підземні ходи, де Ребе Нахман диктував свої книжки улюбленому учневі Натану.

У підземних ходах, у закинутій синагозі, на цвинтарі, в повітрі цих міст поневіряється безліч душ померлих. Дибук – це неспокійна душа, що намагається звільнитися від тягаря земного існування. Якби дибуки могли говорити, що б вони розповіли?

Документальний
86/52 min

Рік виробництва
2015

Прем'єра в Україні
ОМКФ 2015

Виробництво:
Кшиштоф Копчинський, Eureka Media; Co-продюсери: Девід Гердієс, Momento Film, Швеція; Геннадій Кофман, МаГіКа-фільм & Національна кінематека України

Фінансова підтримка:
Спів-фінансування: Польський Інститут кіномистецтва Державне Агентство України з питань кіно Шведський Інститут кіномистецтва Програма Media, the Society for Arts (США)

Фестивалі та покази:
  • Весь список